Straipsniai

Kaip susidaro kaklo išvarža?

Ir juosmens ir kaklo išvaržų pagrindinė priežastis – netaisyklinga ergonomika!
Tarp stuburo slankstelių yra tarpslanksteliniai diskai, kurie yra kaip želė ir jie atlieka amortizacinę funkciją.
Tarp stuburo slankstelių ir slankstelių keterų (jas galite paliesti ranka) yra žiedo formos „tunelis“, kuriuo eina nugaros smegenys.
Tarpslanksteliniai diskai turi storą apsauginį sluoksnį – kurio paskirtis – apsaugoti nuo išvaržos
Kai žmogus daug laiko praleidžia laikydamas nuleistą, nulenktą galvą, iškyla pavojus, kad tarpslankstelinio disko apsauginis sluoksnis neišlaikys krūvio
Išvarža atsiranda, kai tarpslankstelio disko masė prasiveržia pro apsauginį sluoksnį ir atsimuša į nugaros smegenis (nervus)

Stuburo stabilizavimo pratimai

Žmogaus kūnas sudarytas iš 2 raumenų sluoksnių – paviršinių ir giliųjų raumenų. Paviršinių raumenų funkcija yra sulenkti ranką, pakelti koją. Giliųjų raumenų funkcija – palaikyti tiesią laikyseną, užtikrinti stuburo stabilumą visų judesių metu.

Šiandien žmonės yra kaip niekad fiziškai pasyvūs ir be galo daug laiko praleidžia sėdėdami (darbe 8 val, automobilyje, namuose prie tv ir stalo). To pasekmė – nusilpsta ir kritiniais atvejais net atrofuojasi gilieji nugaros (lot. m. multifidii), skersinis pilvo (lot. n. transversus abdominis) bei gilieji dubens dugno raumenys. Šie raumenys (gilieji nugaros ir skersinis pilvo raumenys) tiesiogiai jungiasi prie stuburo ir jį stabilizuoja. Šie raumenys atlieka „raumenų korseto“ funkciją. Dėl ilgo pasyvaus sėdėjimo, fizinio pasyvumo gilieji raumenys nusilpsta ir nebeatlieka pagrindinės savo funkcijos – užtikrinti stuburo stabilumą visų judesių metu (lenkiantis į priekį, sukantis, keliant ir nešant sunkius daiktus).

Būtent viena iš nugaros skausmo priežasčių – giliųjų nugaros ir pilvo raumenų nusilpimas. To pasekoje žmogui sunkiai sekasi ilgai sėdėti, jis dažnai keičia padėtį, padidėja skausmas lenkiantis į priekį, keliant daiktus. Atlikta daug mokslinių tyrimų, kurie tyrė daug sėdinčių ir fiziškai pasyvių žmonių raumenyną. Atsakymai vienareikšmiai – daug sėdinčių žmonių gilieji nugaros raumenys būna labai nusilpę. Žmonės net sportuodami sporto klube retai kada įdarbina giliuosius pilvo, nugaros raumenis, nes visą dėmesį skiria paviršiniams raumenims – krūtinei, bicepsams.

Norint sustiprinti giliuosius nugaros ir pilvo raumenis ir sporte ir reabilitacijoje atliekami stuburo stabilizavimo pratimai. Tai tokie pratimai, kurie atliekami mažinant atramos plotą (įsivaizduokite pratimus – dubens kėlimą, „lentos“ pratimą gulint ant pilvo ir kt). Taip pat šiuos pratimus galima atlikti su didžiaisiais kamuoliais, TRX diržais. Neturint pagalbinių priemonių svarbiausius stuburo stabilizavimo pratimus galima atlikti ant kilimėlio.

Taip pat atlikta nemažai tyrimų, kurių metu lyginti klasikiniai kineziterapijos pratimai ir stuburo stabilizavimo pratimai gydant juosmens skausmą. Didesnioji dalis tyrimų išvadų skelbia, kad stuburo stabilizavimo pratimai reikšmingiau sumažina juosmens skausmą, padidina ištvermę, padidina asmens darbingumą ir savijautą.